Край на студентските заеми в Англия от 2021/2022 година

Мишел Донелан, министър на университетите в Англия обяви на 23/06/20, че студентите от ЕС, ЕИС и Швейцария ще загубят статута на home fee paying students при кандидатстването за бакалавър, магистър и докторски степени. Студентите от България, кандидатстващи включително и за академичната 2020/2021 година, имаха възможността да учат срещу таксата от 9250 на година, за която можеха да ползват студентски заем, който да изплатят след завършването си.

Решението беше очаквано и е повлияно от изхода на Обединеното кралство от ЕС.

„Университетите биха предпочели условията за студенти от ЕС в Англия да бъдат разширени и за започващите през академичната 2021/22 г.“, каза изпълнителният директор на Universities UK Алистър Джарвис. „Въпреки това е важно да се отбележи, че студентите от ЕС, които започват курсове през есента на 2020 г., ще продължат да плащат същите такси, както и британските студенти за целия си период на обучение и ще могат да се включат в схемата за уседналост на Обединеното кралство в ЕС, ако пристигнат преди края на тази година.“

„Нашето послание към международните студенти е, че университетите във Великобритания са готови да ви посрещнат и да ви подкрепят чрез следването си. Независимо дали решите да се обучавате във Великобритания през тази година или в бъдеще, ще получите висококачествено образование и ще научите умения, които ще ви бъдат от полза за години напред. “

Директорът на Института за политика в областта на висшето образование Ник Хилман добави, че „Днешното съобщение ще се разглежда като лоша новина в университетите… Въпреки това е трудно, морално и правно, да продължим да начисляваме по-ниски такси за гражданите на ЕС, отколкото на студенти от останалия свят след като Брексит е вече налице. Затова днешното решение не е огромна изненада. Освен това историята подсказва, че предлаганото образование в нашите университети е нещо, което хората са готови да платят. Така че, ако приемем пост-Брексит условията за имиграция и ако университетите работят усърдно за привличането на студенти от ЕС, вероятно много от европейците все още биха желали да учат тук. “

Това е решение, което е приела е потвърдила само Англия за момента, предстои да разберем какви ще са условията в Уелс, Шотландия и Северна Ирландия.

Въпреки тази разочароваща новина за много български кандидат-студенти, бързаме да ви окуражим, че това, че губят статуса си на местни студенти в Кралството, означава пък, че те могат да бъдат избрани за много други стипендии, до които преди нямаха достъп понеже плащаха по-ниски такси.

Свържи се със Study Buddy на marika@studybuddy.bg или 0883352571 (телефон, Viber, Whats App) за да получиш безплатна консултация за твоето обучение в Обединеното кралство.

Източник: icef.com

Интервю за прием? Ключови съвети и стратегии как да преминеш успешно през тази стъпка от кандидастването!

Процесът на кандидатстване в университет в чужбина често включва интервю, в което кандидатстудентите имат възможност да запознаят комисията със своите качества и мотивация. Добрата подготовката

Прочетете повече »

Разликата в обучението между Бизнес и Икономика: Как изборът влияе върху професионалния път?

Подготовката за бъдеща кариера в света на бизнеса и икономиката е пътека, която поставя основите за разнообразни възможности и успех. Но какво точно отличава обучението

Прочетете повече »